
“Всеки на тоя (бизнес) свят се е появил различно”. НПО-то най-напред си показва микрофона от телевизора, “източва го нагоре и тъй си остава” — само с един зелен микрофон; ни машини у него, ни стоки, ни изобретения, а само тоя зелен микрофон.

Хотелите и те никнат като НПО-то, само че са много по-големи и целите се покриват със зелена перушина – дръвчета, цветя по коридорите, храсти, озеленени балкони и красиви червени покриви. Е, има и такива, дето около тях не остава грам тревичка и дръвце, но затова можеш да си избираш хотел, които да те приюти. НПО-то не можеш да го избираш – то избира теб.
А и хотелът “е добър съсед и ако си направите гнездо в него, то ще скрие гнездото в зелената си перушина” и ще ви пази от зли очи, от прашки, от компютъризирани деца и от плеймейтките им.


“Казах в началото, че всеки на тоя свят се появил различно. Аз, преди да се пръкна, дълго време живях в яйцето. Да не ти дава господ да живееш в яйце. “ “Оня, който е бил затворен, най-добре разбира жаждата за свобода” “Щом усетих, че в мене всичко заякна, реших да разбия затвора. Счупих черупката и се появих на бял свят, бързо разбрах що е това свобода, макар и да бях само в гнездо много дни.” Татко и мама ни носеха храна – кога, червейчета, кога семенца и позаякнахме.
“Като поживяхме известно време в гнездото, нашите викат: Хайде, време е да се научите да хвърчите и да започнете сами да си изкарвате прехраната.”. Татко кацна на ръба на гнездото и започна един по един да ни изхвърля от него.


Моето братче беше първо. То полетя надолу със затворени криле, и за части от секундата го видяхме как мина 1 метър, но изведнъж крилцата му се разпериха настрани без никакъв ритъм, скоростта малко се забави, но не можа да полети и тупна на замята, като малка тенис топчица. Ние, чинките сме малки птиченца, крехки, и пък като паднем в свежата пролетна трева не е толкова страшно, понеже сме леки.
Татко посегна към мен сграбчи ме и в момент , който ме пускаше, чух някакъв крясък
– Сприии! Ще го пребиеш.
Толкова се сепнах, че нито отворих крилца, а само устичка и тупнах с все сила в тревата. След миг усетих нещо топло да ме обгръща и аз от ужас не смеех да отворя очи. Мама ми бе казвала, че ако те глътне някоя котка или ястреб ще усетя, първо че ми става топло, много топло, а после ще заспя. Завинаги.
Не посмях да отворя очи няколко минути, но и не заспивах, само слушах.
– Трябва да го върнем обратно в гнездото, – казваше женски човешки глас. – Горкото сигурно майка му си го търси. Ние сме все пак зелени спасители, не можем да бъдем безучастни към такъв груб домашен тормоз, макар и между птици.
– Не, не. Имаме си програма и стратегия. Трябва да ги съберем всичките и да им проведем първо семинар заедно с другите птичета, където проф. Люж от Сорбоната ще им обясни с видеоконферентна връзка как трябва да се лети и какви са опасностите от летенето. – очевидно по-възрастен човек/мъж се намеси.

Отгоре високо чувах, чик-чирик на моите братя и сестри, и писъците на мама. Аз не трябваше да съм в чужди ръце, дори и той/тя да е спасител, а да съм или на земята, или във въздуха – това се очаква от един ученик по летене.. След малко татко явно пусна още едно от братчетата ми и с него се случи същото. Първо падна, после една какичка със зелена шапка, (наричали се хора) го взе в ръце, но не го изяде. И мен не изяде. Само ни сложи в една лъскава кутия. Татко пусна още 2 птиченца от гнездото и ..спасението им се повтори. Никой от нас не можа да полети. Най-накрая усетихме че кутията се вдига, и едно по едно се озовахме обратно в гнездото. Татко пак ни пускаше, но този път падахме примрели от страх и стрес, директно в ръцете на Големите Зелени Спасители. От страх не можехме да полетим изобщо, а само държахме крилцата затворени. Това се повтори много пъти и едва 2-3 от братчетата ми успяха да полетят няколко метра и пак попадаха в кутията. Мама пищеше, татко ядосан и все по-ядосан ни хвърляше от гнездото. След 1 час се уморихме и вече нямахме сили дори да отворим очи Когато ни сложиха в гнездото татко, вече не посмя да ни хвърли. Хората долу викаха, размахваха ръце, аха и те да полетят, но нищо… Накрая се отказаха, чух че имали гала-вечер с някакви донори и си тръгнаха. Щели да дойдат друг ден.

Татко, излетя на някъде и след малко се върна и се заговори с мама. –
– Ходих да се видя със смрадовранката – онази птица “с нейните хиляда и триста фльонги”. Попитах я какво да правим със спасителите, и тя отвори своето американско списание от 2003 година. Там пишеше за подобни хора – били от НПО и бизнесът им бил да обикаляли цял свят да се грижат за птици , мравки, костенурки и пр. Помагали уж на едни, но за сметка на други. Че как можеш да помогнеш хем на котка, хем на червеи, хем на чинки, когато котката обича птици, а птиците червеи. Много птици по света били пропищели от тях.
– Ясно каза мама. Трябва да ги научим да летят и веднага да емигрираме.
На другия ден, рано – рано, татко започна да ни изхвърля от гнездото. Още с първия опит няколко от нас полетяха, нямаше стрес от спасители наоколо. До вечерта с още 2-3 полета и ние бяхме почти готови да летим на по-дълги разстояния. След още една вечер у дома, мама ни приготви багажа – не че ние чинките имаме какво друго да носим, освен спомените си и обичта към природата. И на следващата сутрин отлетяхме. Недалеч – в съседната градина, от другия край на селото. Но за нас това си бе като да преминеш Дунав мост 2. Когато заминавахме, виждахме в далечината приближаващата се кола на Големите Зелени Спасители,, но татко ни окуражаваше да продължаваме да летим. Изобщо татковците все искат децата им да летят все повече и по-надалеч.


Настанихме се в нова градина, построихме бързо още едно гнездо – най-вече мама и татко де. А и храна събирахме лесно – около къщите на хората все се намираше по нещо – къде хвърлени остатъци от тяхната вечеря около кофите за боклук, къде други неща изпаднали от колите им. Днешните хора не се като онези , преди години , за които ми е разказвала мама. Тогава храната е била ценност, хляба свещен и нищо не се е изхвърляло, а се е давало на прасетата и кокошките в двора. Сега всичко има и нищо, особено храната не се цени. А и кокошки и прасета няма, защото тук на село те не можели да бъдат гледани щастливо, и затова ги вкарват в специални ферми. Така казвали тези от друго НПО – Щастливи Селски Животни. Поживяхме няколко седмици, позаякнахме, но захладя и хората от къщите се върнаха в града, та за нас храна не остана и мама и татко пак каза – ще се местим.
Събрахме багажа с новите спомени, с една нова любов, дето от седмица я оглеждам – Ки-Ко – хубавица, с прелестна опашка и красива перушина и отлетяхме. За месец обиколихме целият свят – Пирдоп, Златица, Розино..

Но и там хляба намаляваше. В едното градче се застояхме в края на селото, и ни хареса. Селото почти празно – няма котки да те гонят, няма кучета да те лаят – само едни безкрайни поля с пшеница и царевица, и понеже е есен от тях останали много семенца по нивите. Цяла есен кълвахме с братчета и роднините. Гарвани и те се хранеха, но си беше и опасно де – понеже всичко е ниви, няма много дървета където да се скриеш от ястребите. Но успяхме да си направим голяма колония – може би 100-200 чинки, стотици скорци и гълъби се навъртаха край селото. Лошото е , че зиме няма много храна, понеже като няма хора, няма светлини по къщите, няма и хранителни отпадъци дето да кълвем около тях.
Изкарахме зимата . Запролети се. Моите братчета свиха гнеза, и аз да не остана по-назад и аз свих гнездо с моята Ки-Ко. След някоя друга седмица се появиха и птиченцата ни – малките чинки. Храна – в изобилие – тревица, семенца от миналите посеви, червейчета, мушици, пеперудки. Зелено, жълто, червено се обагри земята , сякаш е не пролет, а късна есен в Балкана.
Един ден, обаче в далечината се появиха големи машини. Изораха земята, изсипаха един железа и малко бетон и покриха земята с черно покривало. Разпитах аз като баща тия дето знаят, а и старата смрадовранката и нейното списание от 2003 , ама там не пишело – била нова технология. Не знаела. Тук питах, там – и накрая една стара сврака се обади:
Това е Зелена енергия. Еко-слънчеви панели ще произвеждат ток да е топло и чисто на земята.


Ама как зелена, като цялата земя дето произвеждаше живот – пшеница или овес я покриха с бетон, железа и черни плоскости, дето не стават ни гнездо да си направиш, ни за ядене. – аз вече бях клъвнал едно-две от тях през нощта.
Ами не знам.- рече свраката. Живях в друг град и се преместих тук, когато някакви други Зелени Спасители дойдоха и сложиха същите неща в нашите ниви. Нищо не поникна вече, земята я напръскаха с химикали да не расте дори трева, че им пречела. Колко мои приятели свраки, бекаси и малки врабчета отровиха – само аз си знам.
Така и стана. Под черните похлупаци, нищо не растеше вече. Голямо черно поле – нито да кацнеш върху тях, нито да ядеш. Настана глад, и аз по пример на моя татко казах:
Ще емигрираме. Аман от спасители.


Пак заминахме и отидохме към другия край на света – Розино, Кърнаре, Клисура….Свят голям, европейски съюз е тва, ей.. . Намерихме едно местенце, преспахме една вече и на сутринта някой ми писука над главата.
Хей. Нови ли сте ? Имате ли нужда от храна и удобно пухено легло?
Отварям очи и гледам чинка. Няколко, същите като нас ни наобиколили, сложили по едно красиво пръстенче на краката си и важно и красиво ни се усмихват.
Ами отдалеч идем. Гладни сме, а виж колко челяд има с нас. Само с тия комари и мушици, трудно е да запълним коремчетата.


Хайде с нас. Идвайте, няма да имате никакви грижи в нашия интеграционен център. Тук всички заедно съжителстваме, заедно мътим, и за всички има храна. Едни големи и добри хора, се грижат за нас и ни и осигуряват всичко – храна на корем, и удобни хубави сламени легна с пухени завивки.
Рекох си – щастието най-сетне се усмихна и на нас – и цялата група от стотици чинки и врабчета се запъти към голямата хубавя плевня. Там за всяка дама си имаше полог, а специални надзиратели ни носеха храна и яйца, дето да мътим. Но като всеки колекционер-еколог, големият началник “се увлече и почна да носи съвсем непознати яйца, някои от тях твърде подозрителни, щото казваше, че ги бил изровил от земята.” Казват, че някои от яйцата били от далечни земи – чак от Ориента, от там където извира Дунава и където се влива в голямото море; или от Апенините, че дори от там, където имало огромни пирамиди. Ние сме родолюбци, не знаем къде са тези места. В нашата семейна колекция, дето трябваше да излюпим и интегрираме също. “Например имаше едно яйце, еластично като гумена топка, и неведнъж сме се събирали да го ритаме на поляната, а то подскача, като че е напомпано. Никой не можеше да обясни какво е това яйце и где що птици питахме, всички казваха, че не са чували за подобно гумено яйце.” Дори смарадованката не можа да каже какво е това яйце. А изпод полата на жена ми все ден се раждаха какви ли не птичета – то свраки, то бекаси, то кълвачи, то пчелояди. Хранехме ги, ама като поотраснеха почваха едно друго да се кълват, нещо интеграцията не вървеше на добре. Дори едното неинтегрирано се оказа соколче, и като поотрасна клъвна толкова силно 2 малки врабчета, че ги уби.


Хората – Големи Зелени Спасители обикаляха около нас с едни лаптопи, кълвяха по клавишите нещо, и кимаха с глави. Не можех да разбера дали “Тю, пак не стана”. или “ Трябва още средства и хора” чувах по-често.
Един ден “за голям ужас забелязахме, че от гуменото яйце излиза животно безкрако, вика свирепо: Ссссссс!, заканва се на целия свят и ни оглежда с мръсните си очи. Това беше змия.”
Подсъзнателно знаехме, че това е опасност, но нали бяхме научени да сме толерантни и запазихме спокойствие. Но щом змията клъвна едното ми детенце, се разчирикахме, настана пълен хаос, всички птици в големия хамбар се разхвърчахме нагоре надолу, обърнахме 5-6 от гнездата, съборихме стойките за вода, а едната гарга се блъсна в печката и събори няколко въглена върху сламата. За минути тя пламна, и обхвана бързо цялото помещение. Две от жените с лаптопите с писък отвориха голямата врата и всичко се разлетя кой накъдето свари. И змийчето изгоря, ама колко не-интегрирани неизлюпени яйца изгоряха в пожара на големият Балкано-Европейски дом, никой не знае.


Цяла нощ летяхме. Преситени, преяли с храна, пълни стомаси , но толкова уплашени, че гледахме да стигнем максимално далеч. Кацнахме в една гора , и там преспахме. Събудихме се на сутринта гладни, и облетяхме района да намерим нещо за ядене. Но то зима, тънък снежец е покрил земята, но и с него и без него ние знаем, че в гората много за ядене през зимата няма. Едно време в планините имало много хора. Събира ли се ходели да се пързалят на ски, по хижи в планината, или дори на лов. Но оставяли след себе си следи и много храна. Особено децата. Човешките деца казват били най-мили, като видели птиченце гледали да по подхвърлят бисквитка или коричка хляб. Дори ловците, последните години били учудващо добри. Ходели на лов, ни и оставяли много храна на птици и животни, дори хранилки правели. Обаче последните 10-на години, някакви недържавни групи от Големи Зелени Спасители – хора, сложили всякакви забрани за разходки и строежи в планината, и сега там не може да намериш ни хора , ни храна. А ние птиците най-добре знаем, че там където има светлина, там където има пушек в комина, има хора – значи и храна ще се намери.
Обиколихме ден-два, и като не намерихме нищо спогледахме какво да правим. Нашите дечица, свикнали последните месеци на редовна дажба и пълен стомах, зареваха, замрънкаха, искат си своето. Ятото ни голямо – синигери, пчелояди, чинки, врабци – може би над хиляда се бяхме събрали след оня пожар. И тогава от едно дърво се обади един бухал.
Вярно е , обади се един гълъб. Аз знам един места където има много хотели – нататък към Панагюрище, към Копривщица.


Речено сторено. Цялото ято се вдигна, слънчицето тъкмо изгряваше красивата заскрежена гора и полетяхме. 3-4 часа, с малко прекъсвания и пред нас се откриха красивите огромни склонове и хребети на 4 революционен окръг. Не вярвате ли – питайте Вичо – една стара кукувица, на която пра-пра-пра-пра-дядо му живеел по тези места, когато тук са гърмели пушки и Черешови топчета. Гърмяло се е страшно, много кръв и много смърт е имало, но хората възстановили района и сега било дори по-хубаво. Историята му се предавала от човка на човка – 10-12 поколения.


Накацахме по едни жици в края на единия град, мисля Копривщица се казваше и се загледахме в далечината. Тъкмо беше паднал дебел, 1 метър сняг , тихо и красиво. Ама много тихо. На 2-3 км от нас се виждат къщи, големи къщи, още по-големи къщи и това, дето му казват хотели. Пушат много комини, чува се някаква детска глъч и автомобили по пътя, но няма светлина.
2 свраки и 2 чинки заминаха по двойки на разузнаване. Върнаха се след час и докладваха . Хора има много и храна се намира, но е тъмно понеже няма ток от 2 дни, след като паднал снега. Чули един готвачи да си говорят, че нито могат да сготвят, нито да стоплят старата храна по хотелите и трябвало да я изхвърлят. Чак тогава се загледахме и в далечината видяхме паднали в снега жици, натежали от снега. Ясно… но това пък е хубаво. Ядене и пиене на корем

Ихаааа.. Ох, бабачкооо.. Значи сме спасени, рекохме ние и закачахме да се стъмни за да не плашим хората.


Стъмни се и тъкмо да тръгнем в небето избухна нещо червено и синьо. Бе хем красиво хем страшно. След малко второ, отвори се като чадър и посипа пръски от светлина и красота. Някои от старите птички, особено тия дето бяха живели в градовете въобще не трепнаха, само на малките сърчицата им забиха с над 200 удара в минута. Първоначалния уплах мина, и всички поехме към градчето. Намерихме храна, а тези светлини – разбрахме от местната гарга, че се наричали фойерверки, само ни помагаха, осветявайки пътя. Е, имаше и такива – опасни, дето гърмяха страшно и дори да те осакатят или убият, без да светват дори. Те наистина бяха опасни и за нас и за хората, особено малките деца. Но можеш ли разбра хората – не правят разлика между красиво и опасно, и си докарват бели. Тъкмо привършвахме и изведнъж всичко светна. Явно електричеството бе дошло.

И тогава стана хем страшно, хем весело. 5-10 мин след като светнаха къщи, като наизлязоха едни деца, малки и големи, чуваше се заглушен пукот размесен със смях и кучешки лай, гърмежи и небето цялото се озари в светлина. Нахранени и щастливи ние летяхме в небето, кръжахме далеч и гледахме отгоре красотата. Бяхме хиляди , може би 2-3 000. Целият птичи район се бе събрал да празнува с нас. Летяхме около половин час и накрая се отправихме към жиците да спим. Наредихме се на съседните жици, разчиствайки снега по тях и задремахме.

Бяхме сити, и доволни. Свободата бе около нас.
Не знаем, колко ще да е минало, но в просъница чух съседните птици да говорят. 3 от тях, докато седели на едната жица, по която явно не тече оня обикновения ток а друг, чули човешки гласове по жицата. Жиците между селата и градчетата бяха завързани една за друга и образуваха нещо като мрежа. Нет. Свързана мрежа – или за по-кратко Голямата сврака, дето подслушваше всичко, го наричаше Интернет, и казваше, че като кацнеш на такава жица можеш да чуваш хора от различни градове. Та, да не се отплесвам – в просъница чувах, че 2-3 свраките си говорят:
– Ама сериозно ли тръгват насам?
– Да, неправителствени групи от хора тръгват сутринта насам, да спасяват животните – най-вече кучета дето се били стресирали от фойерверките.
– Зелениии идват насам !!! – този вик на едната сврака събуди цялото ято.

Много от тях не можаха да станат. Бяха мъртви. Дали бяха умрели от стреса от новината, че нови Големи Зелени спасители идват да ги спасяват, или от падането в снега – не знаем.


След като свършихме спасителната операция, и се преброихме разбрахме, че не сме останали много. Но се зарекохме, че няма да емигрираме повече. Според един голям артист ние сме били най-големите патриоти. Стоим тука, тука сме родени, и тука ще умрем. Може да сме посинели от студ , накокошинени от студ, но тук ще останем.
Край.
Leave a Reply